Çevresel Alerjenler; Hayvan Alerjenleri

Hayvan alerjenleri de sık rastlanan çevresel alerjenlerdir. Alerjik nezle, egzema ve bazen de astıma yol açabilirler. Bunlar arasında en sık görüleni kedi ve köpek alerjisidir.

Pek çok ülkede evlerin %50’de kedi/köpek beslendiği ve atopik kişilerin %15-40’da kedi veya köpeğe karşı aşırı duyarlılık saptandığı bildirilmektedir.

Kediler, köpeklere nazaran daha çok alerjeniktirler. Kedi alerjenleri deri döküntüsü ve salyada bulunur. Kedi alerjenleri çok küçük (5 mikron) oldukları için havada asılı kalabilirler. Kedi olan tüm evlerde yüksek alerjen düzeyi saptanmaktadır.

Kedi alerjenlerinin halılara, kumaş kaplı mobilyalara, duvarlara ve giysilere yapışma ve taşınma özelliği vardır. Kedi evden uzaklaştırılsa bile alerjenleri 6 ay ve daha uzun süre ile aynı ortamda kalabilir. Bu nedenle kediler evden uzaklaştırıldıktan sonra evdeki halı veya eşyaların çok iyi temizlenmesi hatta mümkünse değiştirilmesi önerilir.

Köpek alerjenleri deri döküntüleri, salya ve idrarda bulunur. Kuşlar daha çok tüyleri arasında mantarlar ve akarlar için uygun üreme ortamları sağladıkları için alerji gelişimine ve şikayetlerin ortaya çıkmasına neden olurlar. At kılına alerji at binenlerde veya at bakıcılarında daha sık gelişmektedir.

Ayrıca kümes hayvanı, koyun ve birçok hayvana karşı, hatta laboratuarda deney yapmada kullanılan hayvanlara karşı dahi laboratuar çalışanlarında alerji saptanabilir.

 

Göğüs Hastalıkları Uzmanı
Uzm. Dr. Sevin KARALAR

Tags: çevresel alerjenler, hayvan alerjisi, kedi alerjisi, köpek alerjisi,