Alerji Tedavisinde Kesin Çözüm!

Dil Altı Aşı tedavisi alerjik nezle ve/veya alerjik astımlı 4-50 yaş arası hastalara uygulanır. Her alerji hastası aşı tedavisine uygun değildir. Muayene eden uzman hekimin muayene bulguları ve yaptığı alerjik deri testi sonuçları ile hastanın aşı tedavisine uygun olduğuna karar verdiği durumlarda dilaltı damla aşılar ciddi alerjik reaksiyon riski görülme olasılığı yok denecek kadar az olması, uygulama kolaylığı, hastanın uyum oranında yükseklik nedeniyle tercih edilmektedir.

Dilaltı damla aşılar evde hastanın kendi başına ya da çocuksa ebeveyn tarafından konunun uzmanı hekimin vereceği program dahilinde haftanın 3 günü veya her gün dil altına pompa şeklinde ilacı damlatması ile uygulanır. Aşı kesinlikle kortizon içermez, sadece kişinin alerjisi olan maddeyi içerir. Tedavi süresi 3-5 yıldır. Tedavinin etkinliği 6 ayda net olarak ortaya çıkar. Bu tedavi ile hastaya alerjisi olan madde verilerek vücudun alerjene alışması ve alerjisi olan madde ile karşılaşınca artık reaksiyon vermemesi sağlanmaya çalışılır. Çalışmalarla gösterilmiştir ki alerjik rinit hastalarında immunoterapi, yani aşı tedavisi alerjik rinit tedavisinde yarar sağladığı gibi astım gelişme riskini de önemli ölçüde azaltmaktadır.

Akar alerjilerinde 3-5 yıllık sürekli tedavi uygunken polen alerjilerinde mevsimsel aşı tedavisi de uygulanabilmektedir. Bu durumda her yıl belli aylarda hasta hekimi ile görüşüp dilaltı damla aşısını uygulayarak, polen mevsimini rahat geçirmesi sağlanmaktadır.

Son yıllarda Avrupa’da çimen/ot polenine  karşı dilaltı alerji aşılarının tablet formları geliştirilmiştir ve uygulanmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’nde de ev tozu akarlarına karşı tablet aşılar geliştirilme aşamasındadır. Kısa zaman sonra bu aşıları ülkemizde de uygulamayı beklemekteyiz ve bu gelişme de tüm alerjik astım ve rinit hastalarının tedavisinde önemli bir adım olacaktır.

Göğüs Hastalıkları Uzmanı
Dr. Sevin Karalar

Tags: alerji, alerji tedavisi, dil altı aşı tedavisi, aşı tedavisi, aşı,