Böcek Alerjisi

En sık rastlanan böcek alerjisi arı alerjisidir. Arı zehirinin içinde bulunan protein yapısındaki bazı maddelere karşı alerji gelişir. Arı alerjisinde, alerjen arının sokması ile direk olarak vücuda girdiği için anaflaksi denilen ölümcül bir alerjik şoka neden olabilir.

Ayrıca sivrisinek ve diğer sokucu tüm hayvanların çıkartı, zehir ve salyalarına karşı da alerji gelişebilir. Gelişen alerjik reaksiyon sadece deride kızarıklıktan, anaflaksik şok ile ölüme kadar değişebilen yelpazede olabilir. Genel olarak böcek sokmaları sonucu anafilaksi görülme sıklığı toplumda yüzde 0.3 – yüzde 3 arasında değişir.

Arı alerjisine bağlı olarak ABD’de yılda yaklaşık 40, Fransa’da ise 16-38 ölüm vakası bildirilmektedir. Arılardan alerji yapanlar arasında yaban arısı, eşek arısı, balarısını ve tüylü arıyı saymak mümkündür. Bal arası ve tüylü arı selim olup ancak kışkırtıldıklarında sokarlar. Yaban arısı ve eşek arısı kokulu yiyecekler ve diğer kokular tarafından çekilirler. Arı alerjilerinde aşı tedavisi ile %100 olumlu sonuç alınmaktadır.

Ayrıca bu grupta hamamböceği alerjisi de sayılabilir. Hamam böceğinin dışkısı alerjiktir. Bu haşarelerin yaşamlarını sürdürmelerinde iki temel gereksinim ortamda nem ve gıda artıklarının bulunmasıdır. Astım, alerjik nezle ve egzemaya neden olabilirler.

Göğüs Hastalıkları Uzmanı
Dr. Sevin Karalar

Tags: böcek alerjisi, alerji, alerjenler,