Öksürüğü Geçirmek İçin Uygulanabilecek Yöntemler

Öksürük, alt solunum yollarının kendini temizleme ve koruma amacıyla oluşturduğu refleks bir mekanizmadır. Hava yollarındaki sekresyon ve salgılar, yabancı cisimler, bronş dış duvarına baskı yapan mekanik etkenler, nikotin, çamaşır suyu ve deterjanlar, kirli hava gibi iritan maddeler öksürük refleksinin başlamasından sorumlu tutulmuştur.

Akut öksürüğün nedenleri

Akut öksürüğün en sık nedenleri; viral üst solunum yolu infeksiyonu ve bakteriyel solunum yolu infeksiyonları, alerjik rinit, astım, sigara gibi iritanlar ve diğer nedenlerdir. Yineleyen öksürükte; bronş hiperreaktivitesi ve aspirasyon da (hava yollarına yabancı madde kaçması) akla gelmelidir. Kronik öksürüğün en önemli üç nedeni geniz akıntısına bağlı öksürük, astım ve gastroözofajiyal reflü (GÖR) olarak kabul edilir.

Öksürük ilk başladığında evde alınabilecek basit önlemler

  • Öncelikle bol ılık su içilmesi gerekir, sekresyonların yumuşamasını sağlayan en iyi tedavi bol su içilmesidir ancak ılık su içilmesi uygundur. Günlük en az iki litre, içilebiliyorsa daha fazla ılık su önerilir.
  • Öksürük gece artış gösteriyorsa -ki özellikle ilk yatışta geniz akıntısına bağlı artabilir-yatağın başı yükseltilmeli, gerekirse çift yastıkla yatılmalıdır.
  • Burun mutlaka açık tutulmalıdır. Burun tıkalı kalırsa ağızdan nefes alınacak ve boğaz kuruyarak öksürük daha da artacaktır.
  • Öksüren kişinin kendisi sigara içiyorsa içmemesi ya da yanında içilmemesi ve bu dönemde her türlü keskin kokudan uzak kalması uygun olacaktır.
  • Yine ağır efor, öksürüğü tetikleyebilir, öksürüğü olan hasta ağır efordan kaçınmalıdır.
  • Öksürüğün nedeni reflü ise buna yönelik tedbirler alınmalı, tanı daha önceden konulmuşsa hekim bilgilendirilip tedavi gözden geçirilmelidir.
  • Öksürük 2 haftayı geçiyorsa ve/veya artıyorsa mutlaka hekime başvurulmalıdır.

Öksürük kesici ilaçların kendi başına hasta tarafından kullanılması uygun değildir, mutlaka hekim gözetimi altında kullanılmalıdır. Kaldı ki günümüzde öksürük kesici ilaç kullanım alanları çok kısıtlı olup, öksürüğü kesmekten çok nedene yönelik tedavi uygulanması tercih edilmektedir.

Göğüs Hastalıkları Uzmanı
Uzm. Dr. Sevin Karalar

Tags: öksürük, nasıl geçer, alt solunum yolları,