Çocuklarda Astım Tedavisi Nasıldır?

Çocukluk astımında, çoğu zaman tanı ve tedavi de yapılan hatalar nedeniyle hastalık kontrol altına alınamamaktadır. Bu yüzden öncelikle hastaların eğitimi çok önemlidir. Hekim, hasta ve aileye alınması gereken önlemleri anlatmalıdır.
Aileler bilgilendirildikten sonra uzun süreli koruyucu tedavi planını yapmak için hastalığın şiddeti belirlenir. Astım, ağırlığı hastadan hastaya ve aynı hastada zaman içerisinde değişiklikler gösterebilen kronik bir hastalıktır. Bu nedenle hastalığın ağırlığına göre ilaç doz ve çeşidi ayarlanmalıdır.

Çevresel kontrol 
İlaç tedavisinden önce çevresel kontrol mutlaka yapılmalıdır. Hastaya yapılan alerji testi sonucunda, çevresel alerjenlerle teması olabildiğince azaltılmalıdır. 

İyi tedavi sonucunda astımlı hastalarda öksürük, solunum sıkıntısı, akut ataklar gibi sıkıntılar ortadan kalkmalıdır.

İlaç tedavisi
Astım tedavisinde kullanılan ilaçlar iki ayrı grup halinde; 

  • Antiinflamatuar (Tedavi edici ve koruyucu) 

  • Bronkodilatatör (Nefes açıcı) olarak incelenir. Ayrıca immünoterapi (Aşı tedavisi) astımlı hastaların tedavisinde uzun zamandan beri kullanılmaktadır. Beş yaşından küçüklere önerilmez.

Göğüs Hastalıkları Uzmanı
​Uzm. Dr. Sevin KARALAR

Tags: astım, astim, çocuklarda astım, astımlı çocuk, cocuklarda astim, astimli cocuk, çocuklarda astım tedavisi, astım tedavi, tedavi,